B32776G8306K000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 348
Datasheet
30 µF Film Capacitor 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
B32776 Series 42mm
B32776G8306K000
DigiKey Part Number
495-3940-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32776G8306K000
Description
CAP FILM 30UF 800VDC RAD 4 LEAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
800V
Dielectric Material
Features
Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance)
5.1 mOhms