B32776G8156K000
DigiKey Part Number
495-3939-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32776G8156K000
Description
CAP FILM 15UF 800VDC RAD 4 LEAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF Film Capacitor 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
1.654" L x 0.787" W (42.00mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max)
1.555" (39.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
800V
Applications
DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Features
Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance)
9.6 mOhms