B32718H5806K000
DigiKey Part Number
495-B32718H5806K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32718H5806K000
Description
MKP DC FILTERING - 500VDC, 80UF
Detailed Description
80 µF Film Capacitor 500V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - DC
500V
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.1 mOhms