B32673Z6334K000
DigiKey Part Number
495-4479-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32673Z6334K000
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 630VDC RAD
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32673Z6334K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
Size / Dimension
1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
Power Factor Correction (PFC)
Voltage Rating - DC
630V