B32672P5105K000
DigiKey Part Number
495-4734-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32672P5105K000
Description
CAP FILM 1UF 10% 520VDC RADIAL
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 200V 520V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32672P5105K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
Size / Dimension
0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
200V
Applications
Power Factor Correction (PFC)
Voltage Rating - DC
520V