B32672L8562J289
DigiKey Part Number
495-B32672L8562J289CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B32672L8562J289TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32672L8562J289
Description
CAP FILM 5600PF 5% 2KVDC RADIAL
Detailed Description
5600 pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32672L8562J289 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
700V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)