B32672L8472K000
DigiKey Part Number
495-B32672L8472K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32672L8472K000
Description
CAP FILM 4700PF 10% 2KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32672L8472K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
700V
Applications
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)