B32672L8222J289
DigiKey Part Number
495-B32672L8222J289CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B32672L8222J289TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32672L8222J289
Description
CAP FILM 2200PF 5% 2KVDC RADIAL
Detailed Description
2200 pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32672L8222J289 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
700V
Applications
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)