B32672L8152J000
DigiKey Part Number
495-3221-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32672L8152J000
Description
CAP FILM 1500PF 5% 2KVDC RADIAL
Detailed Description
1500 pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32672L8152J000 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
700V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)