B32672L4683J000
DigiKey Part Number
495-B32672L4683J000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32672L4683J000
Description
CAP FILM 0.068UF 5% 450VDC RAD
Detailed Description
0.068 µF Film Capacitor 200V 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32672L4683J000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
200V
Applications
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
450V