B32672L4474J000
DigiKey Part Number
495-B32672L4474J000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32672L4474J000
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 420VDC RADIAL
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 200V 420V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32672L4474J000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
200V
Applications
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
420V