B32672L1123J189
DigiKey Part Number
B32672L1123J189-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32672L1123J189
Description
CAP FILM 0.012UF 5% 1.6KVDC RAD
Detailed Description
0.012 µF Film Capacitor 600V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32672L1123J189 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Series
Size / Dimension
0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
600V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)