B32671Z6223K000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
0.022 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
B32671Z6223K000
DigiKey Part Number
495-B32671Z6223K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32671Z6223K000
Description
CAP FILM 0.022UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B32671Z6223K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
Automotive; Power Factor Correction (PFC)
Voltage Rating - DC
630V