B32653A4105J000
DigiKey Part Number
495-6880-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32653A4105J000
Description
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32653A4105J000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension
1.043" L x 0.433" W (26.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.807" (20.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
200V
Applications
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
400V