B32652A3224J000
DigiKey Part Number
495-1296-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32652A3224J000
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32652A3224J000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
160V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Voltage Rating - DC
250V