B32562J6334K189
DigiKey Part Number
B32562J6334K189-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32562J6334K189
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 400VDC 2DIP
Customer Reference
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2-DIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32562J6334K189 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.650" L x 0.236" W (16.50mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.327" (8.30mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
400V