B32562J3105K189
DigiKey Part Number
495-B32562J3105K189TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B32562J3105K189CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32562J3105K189
Description
CAP FILM 1UF 10% 250VDC 2DIP
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2-DIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32562J3105K189 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.650" L x 0.276" W (16.50mm x 7.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.366" (9.30mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
250V