B32562H6105M000
DigiKey Part Number
B32562H6105M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32562H6105M000
Description
CAP FILM 1UF 20% 400VDC 2DIP
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2-DIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32562H6105M000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Size / Dimension
0.650" L x 0.429" W (16.50mm x 10.90mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
400V