B32529D3224K289
DigiKey Part Number
495-4924-1-ND - Cut Tape (CT)
495-4924-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32529D3224K289
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
EDA/CAD Models
B32529D3224K289 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V