B32529C1104K189
DigiKey Part Number
495-B32529C1104K189TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B32529C1104K189CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32529C1104K189
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32529C1104K189 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.287" L x 0.098" W (7.30mm x 2.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
63V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
100V