B32524R0336K000
DigiKey Part Number
495-4800-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32524R0336K000
Description
CAP FILM 33UF 10% 63VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32524R0336K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.492" W (31.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
40V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
63V