B32522C6104J000
DigiKey Part Number
495-B32522C6104J000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32522C6104J000
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32522C6104J000 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
400V