B32521C0335K189
DigiKey Part Number
495-B32521C0335K189TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B32521C0335K189CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32521C0335K189
Description
CAP FILM 3.3UF 10% 63VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32521C0335K189 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
40V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
63V