B32520C104K189 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 2 221
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
0.1 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
B32520C104K189
DigiKey Part Number
B32520C104K189-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32520C104K189
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 63VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
40V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
63V