B32332I6606J082
B32332I6606J082
DigiKey Part Number
495-76540-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32332I6606J082
Description
CAP FILM 60UF 5% 450VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Category
Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
Manufacturer
TDK
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
Applications
Motor Run
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.772" Dia (45.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
4.173" (106.00mm)
Capacitance
60µF
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Radial, Can
Voltage Rating - AC
450V