B32033B4104K000
DigiKey Part Number
495-77273-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32033B4104K000
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32033B4104K000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.043" L x 0.413" W (26.50mm x 10.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.728" (18.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
350V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)
Ratings
AEC-Q200, Y2
Dielectric Material
Features
85C/85% Humidity