B25690A2367K003
DigiKey Part Number
495-B25690A2367K003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B25690A2367K003
Description
CAP FILM 360UF 10% 2KV RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
360 µF Film Capacitor 2000V (2kV) Radial, Can
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B25690A2367K003 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Mfr
Mounting Type
Chassis Mount
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
4.567" Dia (116.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
9.055" (230.00mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Female
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.969" (50.00mm)
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)
Applications
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.4 mOhms