B25690A1487K101
DigiKey Part Number
495-B25690A1487K101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B25690A1487K101
Description
CAP FILM 480UF 10% 1.1KV RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
480 µF Film Capacitor 1100V (1.1kV) Radial, Can
EDA/CAD Models
B25690A1487K101 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
3.346" Dia (85.00mm)
Height - Seated (Max)
6.929" (176.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.260" (32.00mm)
Voltage Rating - DC
1100V (1.1kV)
Applications
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.9 mOhms