B25690A1427K101 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TDK
In Stock: 59
Datasheet
420 µF Film Capacitor 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Power Caps for DC Filtering
B25690A1427K101
DigiKey Part Number
495-B25690A1427K101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B25690A1427K101
Description
CAP FILM 420UF 10% 1.1KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B25690A1427K101 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
3.346" Dia (85.00mm)
Height - Seated (Max)
5.591" (142.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.260" (32.00mm)
Voltage Rating - DC
1100V (1.1kV)
Applications
General Purpose
Dielectric Material
Features
Low ESR; Low ESL; Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.4 mOhms