B25620B0227K881
DigiKey Part Number
495-76885-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B25620B0227K881
Description
CAP FILM 220UF 10% 880VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF Film Capacitor 880V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B25620B0227K881 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
3.346" Dia (85.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
3.071" (78.00mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Female
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.260" (32.00mm)
Voltage Rating - DC
880V