ZUP36-24/U is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TDK-Lambda
In Stock: 29
Datasheet
0 ~ 36VDC Output Bench (AC to DC) Power Supply Digital 0 ~ 24A Output 800W Features Memory, Programmable, RS232 and RS485 Interface
Why Thermocouple A Power Supply?
ZUP36-24/U
DigiKey Part Number
285-1677-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZUP36-24/U
Description
PWR SUP BENCH PROG 0-36V 864W
Customer Reference
Detailed Description
Size / Dimension
13.780" L x 5.512" W x 4.882" H (350.00mm x 140.00mm x 124.00mm)
Manufacturer
TDK-Lambda
Features
Memory, Programmable, RS232 and RS485 Interface
Series
Power (Watts)
800W
Packaging
Bulk
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.02% + 20mV
Part Status
Obsolete
Voltage Regulation - Line
1mV + 0.005%
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Load
2mV + 0.005%
Voltage - Supply
85 ~ 265VAC
Current Regulation - Line
0.01% + 5mA
Number of Outputs
1
Current Regulation - Load
0.07% + 10mA
Voltage - Output
0 ~ 36VDC
Ripple
5mV
Current - Output
0 ~ 24A