SWS600L-48
DigiKey Part Number
285-1791-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWS600L-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 624W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SWS600L-48 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
84%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-20°C ~ 74°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
7.48" L x 4.72" W x 2.40" H (190.0mm x 120.0mm x 61.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Current - Output 1
13 A