I6A24014A033V-001-R
DigiKey Part Number
285-2434-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
I6A24014A033V-001-R
Description
DC DC CONVERTER 3.3-24V 250W
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 3.3 ~ 24V 14A 9V - 40V Input
EDA/CAD Models
I6A24014A033V-001-R Models
Category
Power (Watts)
250 W
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, SCP
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Efficiency
98%
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.30" L x 0.90" W x 0.50" H (33.0mm x 22.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
40V
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
14A