CPFE1000FI-12
DigiKey Part Number
285-CPFE1000FI-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPFE1000FI-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 720W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPFE1000FI-12 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4.242 kV
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
10.00" L x 4.41" W x 1.69" H (254.0mm x 112.0mm x 43.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 265 VAC
Approval Agency
CB, CE
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
60 A