ALD-214012PJ111 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 285-ALD-214012PJ111-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ALD-214012PJ111 |
Description | LED DRIVER CC BOOST 44V 140MA |
Customer Reference | |
Detailed Description | 140mA 44V (Max) Constant Current LED Driver Boost Topology 2 Output |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Output 44V (Max) |
Manufacturer TDK-Lambda | Current - Output (Max) 140mA |
Series | Power (Watts) 6 W |
Packaging Bulk | Dimming Analog, PWM |
Part Status Last Time Buy | Features Remote On/Off, OVP |
DigiKey Programmable Not Verified | Operating Temperature -30°C ~ 85°C |
Type Constant Current | Termination Style Connector |
Topology Boost | Size / Dimension 3.35" L x 0.85" W x 0.20" H (85.0mm x 21.5mm x 5.0mm) |
Number of Outputs 2 | Mounting Type Chassis Mount |
Voltage - Input (Min) 10.8V | Weight 0.02 lb (9.07 g) |
Voltage - Input (Max) 13.2V | Base Product Number |