MEM2012F101RT001
DigiKey Part Number
445-MEM2012F101RT001TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-MEM2012F101RT001CT-ND - Cut Tape (CT)
445-MEM2012F101RT001DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MEM2012F101RT001
Description
FILTER LC(PI) 100MHZ SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LC (Pi) EMI Filter 3rd Order Low Pass 1 Channel 200 mA 0805 (2012 Metric), 3 PC Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MEM2012F101RT001 Models
Category
Attenuation Value
20dB @ 1.5GHz ~ 2GHz
Manufacturer
TDK
Current
200 mA
Series
ESD Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Applications
Data Lines for Mobile Devices
Type
Low Pass
Voltage - Rated
12V
Filter Order
3rd
Mounting Type
Surface Mount
Technology
LC (Pi)
Package / Case
0805 (2012 Metric), 3 PC Pad
Number of Channels
1
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Center / Cutoff Frequency
100MHz (Cutoff)
Height
0.039" (1.00mm)