FS1606-1800-AL
DigiKey Part Number
445-FS1606-1800-ALTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-FS1606-1800-ALCT-ND - Cut Tape (CT)
445-FS1606-1800-ALDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS1606-1800-AL
Description
TDK MPOL POWER MODULE, 1.80V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 1.8V 6A 4.2V - 16V Input
Category
Voltage - Output 1
Mfr
Current - Output (Max)
6A
Series
Power (Watts)
11 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Heat Sink
Type
Non-Isolated PoL Module
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
4.2V
Package / Case
17-SMD Module
Voltage - Input (Max)
16V
Size / Dimension
0.13" L x 0.13" W x 0.05" H (3.3mm x 3.3mm x 1.4mm)