FG18X7S2A473KRT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 886
In Stock: 357
In Stock: 415
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
0.047 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7S Radial
FG18X7S2A473KRT00
DigiKey Part Number
FG18X7S2A473KRT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG18X7S2A473KRT00
Description
CAP CER 0.047UF 100V X7S RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG18X7S2A473KRT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)