FG18X7R2A103KNT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 974
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 20 737
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Similar
In Stock: 278
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
10000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
FG18X7R2A103KNT00
DigiKey Part Number
FG18X7R2A103KNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG18X7R2A103KNT00
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG18X7R2A103KNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)