FG18X7R1H474KRT00
DigiKey Part Number
445-181252-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG18X7R1H474KRT00
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FG18X7R1H474KRT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)