PL30-36-130B
DigiKey Part Number
MT3141-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PL30-36-130B
Description
PWR XFMR LAMINATED 30VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 30VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 18V, Series 36V Secondary Parallel 1.64A, Series 820mA Through Hole
Category
Primary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Tamura
Secondary Winding(s)
Dual
Series
Center Tap
No
Packaging
Bulk
Power - Max
30VA
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Laminated Core
Termination Style
PC Pin
Voltage - Primary
115V, 230V
Size / Dimension
66.70mm L x 55.60mm W
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 18V, Series 36V
Height - Seated (Max)
41.00mm
Current - Output (Max)
Parallel 1.64A, Series 820mA