PL30-28-130B
DigiKey Part Number
MT3135-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PL30-28-130B
Description
PWR XFMR LAMINATED 30VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 30VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 14V, Series 28V Secondary Parallel 2.12A, Series 1.06A Through Hole
Category
Primary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Tamura
Secondary Winding(s)
Dual
Series
Center Tap
No
Packaging
Bulk
Power - Max
30VA
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Laminated Core
Termination Style
PC Pin
Voltage - Primary
115V, 230V
Size / Dimension
66.70mm L x 55.60mm W
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 14V, Series 28V
Height - Seated (Max)
41.00mm
Current - Output (Max)
Parallel 2.12A, Series 1.06A
Voltage - Isolation
3500Vrms
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (2)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
14A-30-28Signal Transformer764595-1027-ND74,40000 złDirect