LA37S400S05KM
DigiKey Part Number
132-LA37S400S05KM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LA37S400S05KM
Description
CURRENT SENSOR OL 400A
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 400A 1 Channel Open Loop Module, Single Pass Through
Category
Sensitivity
1.563mV/A
Mfr
Frequency
100kHz
Series
Linearity
±0.5%
Packaging
Tray
Accuracy
±1.8%
Part Status
Active
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
For Measuring
DC
Response Time
3.5µs
Sensor Type
Current - Supply (Max)
23mA
Current - Sensing
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C