L37S100S05M
DigiKey Part Number
132-L37S100S05M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L37S100S05M
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 100A
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 100A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional Module, Single Pass Through
Category
Frequency
DC ~ 50kHz
Mfr
Linearity
±1%
Series
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.25V
Packaging
Tray
Response Time
5µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
20mA
For Measuring
DC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C