UMK063CG5R5DTHF
DigiKey Part Number
587-5344-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-5344-1-ND - Cut Tape (CT)
587-5344-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMK063CG5R5DTHF
Description
CAP CER 5.5PF 50V C0G/NP0 0201
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.5 pF ±0.5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UMK063CG5R5DTHF Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±0.5pF
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)