UMK063CG2R8CTHF
DigiKey Part Number
587-5320-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-5320-1-ND - Cut Tape (CT)
587-5320-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMK063CG2R8CTHF
Description
CAP CER 2.8PF 50V C0G/NP0 0201
Detailed Description
2.8 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
EDA/CAD Models
UMK063CG2R8CTHF Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)