TMK042CG6R8CD-W is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Taiyo Yuden
In Stock: 8 153
Parametric Equivalent
YAGEO
6.8 pF ±0.25pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric)
TAIYO YUDEN MLCCs
TMK042CG6R8CD-W
DigiKey Part Number
TMK042CG6R8CD-W-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMK042CG6R8CD-W
Description
CAP CER 6.8PF 25V C0G/NP0 01005
Detailed Description
EDA/CAD Models
TMK042CG6R8CD-W Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)