TMK042CG1R6AD-W is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Murata Electronics
1.6 pF ±0.05pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric)
TAIYO YUDEN MLCCs
TMK042CG1R6AD-W
DigiKey Part Number
587-5671-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-5671-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMK042CG1R6AD-W
Description
CAP CER 1.6PF 25V C0G/NP0 01005
Detailed Description
EDA/CAD Models
TMK042CG1R6AD-W Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
±0.05pF
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)