NRV2012T2R2MGF
DigiKey Part Number
587-4703-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-4703-1-ND - Cut Tape (CT)
587-4703-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRV2012T2R2MGF
Description
FIXED IND 2.2UH 1.2A 154.8 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.2 A 154.8mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
1.6A
Mfr
Shielding
Semi-Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
154.8mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.079" L x 0.079" W (2.00mm x 2.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)