NR4010T100M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Taiyo Yuden
In Stock: 0
MFR Recommended
Taiyo Yuden
In Stock: 6 584
Datasheet
Datasheet
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 600 mA 456mOhm Max Nonstandard
NR4010T100M
DigiKey Part Number
587-1653-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NR4010T100M
Description
FIXED IND 10UH 600MA 456 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NR4010T100M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
560mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
456mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
31MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)